Az SH-GE90 típusú equalizer (DSP) egyik leggyakoribb hibája a kijelző vibrálása/villogása. A hibát a negatív feszültség stabilizálásáért felelős C715 számú, 100 μF / 35V típusú elektrolit kondenzátor öregedése (kapacitás csökkenése) okozza. Másik előforduló jelenség lehet, a beállítások kiesése akkor is, ha a készülék feszültség alatt van. Ezt szintén okozhatja az instabil feszültség!
A fentiekre a megoldás: cseréljük ki a C715 jelzésű kondenzátort! Az alábbiakban ennek a lépéseit mutatom be. Bárki, akinek van egy kis műszaki érzéke, és kézügyessége a forrasztáshoz, ca. 30 perc alatt meg tudja csinálni. Fontos, ha nem érzed magad biztosnak, inkább bízd szakemberre a javítást!
Szükséges eszközök:
- Csillagcsavarhúzó
- Forrasztópáka, forrasztóón, ónleszívó szál- vagy készülék
- Kondenzátor: 100 μF / 35V, Ø6,3x11mm
- Szervizleírás, PDF, angol nyelvű. Érdemes forgatni, a rajzok segítenek a szerelésben.
- Multiméter (nem feltétlen szükséges, csak ha szeretsz méregetni)
Tanácsok a kezdéshez
- Használj kis teljesítményű (30W bőven elég) forrasztópákát! Ha állítható hőmérsékletűvel dolgozol, kisebb hőmérsékleten dolgozz vele! A nagy teljesítményű, nagyon magas hőmérsékletű páka szétégeti a finom elektronikai alaplapot. Nem 70-es évekbeli orosz technika, nincs szükség hegesztőpisztolyra a munkához 🙂
- A pákához vékony hegyet használj! A vastag végűvel szintén csak szétégetni lehet, és dinnye méretű forrasztásokat csinálni. Az ónszívó használata ajánlott kiszereléshez, gyorsabban, tisztábban ki lehet szedni a kérdéses alkatrészt.
- Jó minőségű kondenzátort vásárolj! Az aliexpressről és társairól rendelt olcsó alkatrészek rossz minőségűek, rövid élettartamúak. Kár tönkretenni egy ilyen remek készüléket velük. A kérdéses kondenzátor ára 50-100 Ft körül mozog, így nincs is értelme ezeket venni. Én magam Nichicon UKA1V101MED típusút szereltem be, ennek ára ca. 70 Ft. Jó minőségű, japán kondenzátor. Megtalálod pl ITT.
- Ne használj elektromos csavarbehajtót! Rossz fej választása esetén könnyen elnyalhatod a csavarfejeket, illetve visszacsavaráskor könnyen túlhúzhatod az alaplapi csavarokat. Kevés, és könnyen hozzáférhető, könnyen kicsavarható csavar van a készülékben. Ezeket kézi csavarhúzóval is könnyedén tudod tekergetni.
- Végül, de nem utolsó sorban egy közhely: szerelés előtt a készüléket húzd ki a konnektorból. Nagyfeszültség alatt dolgozni életveszélyes rád és a készülékre nézve is.
- A készülék burkolatának eltávolítása
A készülék burkolatát az 1. képen látható 6 csillagfejű csavar tartja. Bal-jobb oldalt, illetve a hátulján, 2-2-2. Ezeket távolítsd el. Ezután a takarólemezt hátulról óvatosan emeld fel, és távolítsd el, felfelé emelve, és kissé hátrafelé húzva.
- Csatlakozók eltávolítása
(a képre kattintva nagyobb méretben látható!)
A megjelölt 3 szalagkábelt húzd le az alaplapi csatlakozóról. Fontos! Ne kirángasd! A csatlakozóaljzat fejét felfelé pattintva kioldódik a rögzítés, és a szalagkábel könnyen kijön. Semmiképp sem szabad erőltetve lehúzni. A 3. képen alább látható a csatlakozó az eltávolítás után. Eltávolítás előtt a csatlakozófejeket a kék nyíl irányában (felfelé) kell kipattintani. - A frontpanel eltávolítása
A flexikábelek eltávolítása után, az előlapi panel alsó 3 csavarját (lásd 4. kép) kell eltávolítani. Amint ez kész, óvatosan előrefelé eltolva le tudjuk húzni az előlapi panelt az alaplapról. Az alul látható (5. kép) 3 fekete csatlakozóval csatlakozik az alaplapra, itt nincs semmi egyéb rögzítés, egy határozott, de óvatos mozdulattal le tudjuk húzni. Ha jól csináltuk, az eredmény:
- Az alaplap eltávolítása a készülék aljáról
Az érdemi munka, azaz a forrasztás megkezdése előtt az utolsó lépés, az alaplap eltávolítása a készülék alsó paneljéről. Ehhez először csavard ki a készülék hátulján, az RCA ki-bemenetek felett található 2 csavart.A 2 csavar eltávolítása után már csak az alaplapba csavart 7, kissé hosszabb csavar rögzíti a lapot az aljhoz. Távolítsd el ezeket is. (zöld négyzetekkel jelölve a 7. képen)
Nem kötelező, de a könnyebb forrasztás, és biztos ami biztos érdekében, a kék négyzettel jelölt kis kártyát is érdemes lehúzni az alaplapról. Kipattintós csatlakozó tartja, ne erőltetve húzd le! Ha kész vagy, az alaplap levezető a készülékaljról könnyedén, nem tartja további csatlakozó, vagy csavar.
- A régi alkatrész(ek) kiforrasztása, új(ak) beültetése
Elérkeztél az érdemi részhez, azaz a régi alkatrész kiforrasztásához, illetve az új alkatrész beültetéséhez. A cikk a C715-ös, a kijelző villogás hibáért felelős kondi cseréjéről szól. Idő, és pénz kérdése, de ha az embernek van kedve, ügyessége, a többi elfáradt elko-t is kicserélheti. A cikk elején linkelt szervizdokumentáció PDF 19. oldal jobb hasábján megtalálható az összes beszerelt kondenzátor listája. Természetesen vakon nem feltétlen érdemes cserélni, arra alkalmas multiméterrel ki tudod mérni a bent lévő régi kondik (megmaradt) kapacitását. A gyári érték +/-20% szórást enged többnyire egy új alkatrésznél, azaz pl egy 100 μF kapacitású kondenzátor esetén 80 μF még elfogadható érték, nem cserés feltétlen.
A C715 kondenzátort az alaplapon felirat jelzi, a cikk 2. képén nyíl jelzi. Fontos, és figyelj a polaritásra, az új alkatrész beültetésekor! A kondenzátorok oldalán a negatív pólus jelezve van!A 9. képen látható a C715 kondi helye alsó nézetből, a helyes polaritás megjelölésével. Távolítsd el forrasztóval, az ón megolvasztásával a régi kondenzátort. (ónfelszívó használata ajánlott!)
Eltávolítás után ültesd be az új kondenzátort, és ón segítségével forraszd be. A kondenzátor lábát akár előtte is, de a beforrasztás után is méretre szabhatod, ki hogy szereti 🙂
10. képen a beültetés utáni állapot látható, esetemben a C703 számú 2200 μF/16V-os kondenzátor is ki lett cserélve.Ahogy látható, az új kondenzátor, beszerelés előtt, tökéletes 🙂 A régi kapacitása 60 μF körül volt. Hasonlóképp kimérhetők a lapra beültetett régi alkatrészek értékei is!
Végül hagyd, hogy a gyerek is szereljen 😀
- Összeszerelés, próba
A szétszereléssel ellentétes sorrendben szereld össze a készüléket. Azaz:- Az alaplapot helyezd vissza a készülék aljára, és a 7 hosszabb csavarral rögzítsd. (7-es képen jelölve) Fontos! A csavarok műanyag perselyekbe rögzülnek, ennek megfelelően nem ajánlott, és nem is szükséges állat módjára meghúzni!
- Amennyiben eltávolítottad, helyezd vissza a kis kártyát az alaplapra (8. kép)
- Csavard vissza a 6. képen látható 2 csavart az RCA csatlakozók felett.
- Az előlapot a levétellel ellentétes irányba rögzítsd vissza az alaplaphoz/készülékházhoz. A 4. képen látható 3 csavart csavard be.
- Csatlakoztasd a 3 flexikábelt újra az alaplapra. Fontos! A csatlakoztatáskor figyelj rá, hogy az alaplapi csatlakozók csatja (3. kép) fent legyen, így akadálytalanul vissza lehet dugni a kábeleket. Ha kicsit nehézkes, ne erőltesd! Nagyon apró jobbra balra mozdulatokkal játszd vissza a helyére. Ne hajoljon el a vége, mert elgyengül, és nagyon nehéz lesz úgy visszadugni a csatlakozóba! Ha a helyére ment, a csatlakozófejet határozottan (az alaplapot nem elhajlítva/eltörve) nyomd vissza (visszakattan), ezzel rögzítve a kábelt a csatlakozóba.
- Helyezd vissza a készülék fedlapot, és rögzítsd a 6 db csavarral (1. kép)
- Helyezd áram alá a készüléket, és ha jól csináltad, a kijelző nem villog 🙂
Amennyiben kérdésed lenne, itt hozzászólásként, vagy e-mailben tedd fel bátran 🙂
Tökéletes, rövid, világos menetleírás! Én még csak a napokban terveztem foglalkozni a javítással, így nagyon kapóra jött a cikk. Köszönöm! Még több ilyet!
A legjobbkor! Már nagyon idegesített a villogás, épp készültem szerelőhöz vinni, de ezt én is meg tudom csinálni. Köszönöm a leírást. Már csak azt szeretném kérdezni, hogy a C703-as kondi mire szolgál? Érdemes cserélni azt is, ha már szét van kapva?
Szia, nem feltétlen. Igazság szerint tízen- huszonéves készülékekben simán elfér ha az ember az összes elkót cseréli. Mindenesetre a villogás kifejezetten a 715 sz. kondi sara, elég azt cserélni. Én azért cseréltem a 703at mert pont volt itthon 2200 mikrós:) örülök ha segített a leírás.
Most vettem egy ilyen Eq-t!Természetesen vibrált a kijelző,bár az eladó “nem vette észre”!Valóban megszűnt a hiba a kondi kicserélése után!A szerelőnek azért megmutattam melyik kondenzátorról van szó, a cserét persze tudta már magától!De örülök,hogy megtaláltam ezt az oldalt!Köszi!
Helló, sziasztok!
Szavakban ki nem fejezhető mennyire hálás vagyok az infóért! Az én kicsikém már egy ideje szenvedett a memória vesztéssel aztán tegnap szembesültem a kijelző villogással ami már inkább egy futó fénynek felelt meg. Nagyon zavaró volt ezért rákerestem eme baljós hibára, másnap azaz a mai nap folyamán meg is vettem a kondit, és a leírtak alapján cseréltem. SIKER!!! Viszont a memóriával kapcsolatban még nem tudok nyilatkozni hiszen kb 15 perce, hogy összeraktam szóval 1-2 nap és kiderül! viszont a leírás szerint ez is megszűnik, elhiszem! Még egyszer köszönöm a pontos leírást
U.i: A cserélt kondi enyhén púposnak tünt és az egyik kivezetésnél némi kristályos szerű anyag volt látható. Megérett a cserére!
Örülök hogy sikerült 🙂 használd sokáig hiba nélkül